Općina Sali > Iz medija > Kako su Sali od “crvene mrlje” postale hrvatski rekorder po procijepljenosti? Ante Mihić: ‘Za dobro ljudi, Bog djeluje i kroz znanost!‘

Kako su Sali od “crvene mrlje” postale hrvatski rekorder po procijepljenosti? Ante Mihić: ‘Za dobro ljudi, Bog djeluje i kroz znanost!‘

Kategorija Iz medija,
Objavljeno 11. kolovoza 2021.

Krajem studenoga prošle godine izgledalo je da će COVID 19 potopiti Sali i da će cijeli Dugi otok vječno ostati „crvena mrlja” na korona kartama. Mediji su tih dana „tukli” naslovima:„BUKNULA ZARAZA: Reportaža iz otočkog mjesta u kojem je svaka druga kuća u izolaciji”, „Kako je krenula zaraza u Salima? Načelnik: Ima panike”, „U župama Sali, Zaglav, Žman i Luka obustavit će se mise i vjerska okupljanja„ „Dramatičan apel iz Zadra, veliko žarište u Salima”…

Epidemiolozi su u samo dva dana evidentirali čak 39 novozaraženih.

– Sad nam je stati doma! U danima koji dolaze nema velike filozofije: svi, bez iznimki, trebaju se držati mjera, a ne ih kršiti. Dok se situacija ne smiri, bit će zatvoreni i škola i vrtić, a nema ni misnih slavlja, upozoravali su lokalni političari, a tankoćutnijim mještanima se činilo da su Sali postale ”jedno jako tužno mjesto, ulice su puste, nema ljudi, ne čuje si ni mjaukanje mačaka, cili porat je prazan.”

Da se razumijemo, sve je to bilo utemeljeno.
A onda, prije nekoliko dana, Sali su opet dospjele na naslovnice. Ovog puta, intonacija je posve drugačija: „HZJZ objavio kartu procijepljenosti Hrvatske. Rekord u općini na Dugom otoku”, „Objavljena interaktivna karta: najbolje stoji općina Sali”, „Rekorder je općina Sali” koja „u primanju prve doze uvjerljivo vodi sa 64,1 posto, a predvode i u završenom cijepljenju s 58,53 posto”.
Pritom, Sali više nisu puste kao zimus. Naprotiv, porat je pun, cijeli Dugi otok je potopljen turistima i svi očekuju rekordnu sezonu!

Što se to dogodilo u međuvremenu, kako su Sali i Dugi otok od “carstva korone” postali „corona free” zona, u čemu je tajna tog preokreta?

– Vrlo je jednostavno: kod nas se pokazalo da je cijepljenje spasilo stvar! Najprije zdravlje ljudi, a onda i turističku sezonu. Bili smo stigli do 70 oboljelih, imali smo „junački val” korone, ali se reagiralo brzo i dobro. Na otok su dolazili timovi ljudi iz Epidemiološke službe zadarske Bolnice predvođeni dr. Alenom Medićem, višekratno su organizirali cijepljenja u suradnji s našim otočnim ordinacijama. Ti su ljudi podnijeli veliki teret. I sada, evo nas: broj zaraženih je – nula! A Dugi otok je krcat ljudima, nikad kao ove godine, nadmašit ćemo rekordnu turističku sezonu iz 2019. godine. Statistika nam pokazuje da se isplati cijepiti, kaže saljski načelnik Zoran Morović procjenjujući da je onaj prvi napad korone mnogima otvorio oči jer su na svojim obiteljima, rođacima i susjedima vidjeli o kakvoj se teškoj i opasnoj bolesti radi.

Dugootočani su sada već zaboravili da je jedan od otočnih liječnika, očito smatrajući koronu preuveličanom opasnosti, odbijao cijepiti ljude. Nasreću, svi su drugi zdravstveni timovi, pa i medicinska sestra iz njegove ordinacije, mislili drugačije i dali su sve od sebe da cjepivo stigne do svakoga tko se cijepiti želi. Sve je to za posljedicu imalo onih 64,1 posto cijepljenih. Ali, u Salima ne vjeruju tom postotku!?

– Ne vjerujemo zato što smo sigurni da je postotak puno veći i da je cijepljeno oko 80 posto ljudi! Statističari su računali da nas ovdje živi oko 1.900, a nas ima manje, oko 1.600. Zato mislimo da je postotak još veći, kaže načelnik Morović.

Pritom, otvorena je mogućnost brzih testiranja, uzorci i sada idu u Zadar, sve je ubrzano. Ogromnu ulogu u tome i danas imaju saljska liječnica Vesna Gačić Milosavljević i njena medicinska sestra Andrea Popović.

– Andrea je odradila lavovski dio posla, svakodnevno je obavljala na tisuće telefonskih poziva, obavještavala i uvjeravala ljude, organizirala cijepljenja i brinula o dovozu cjepiva. Puno nam je vremena odlazilo na bavljenje posljedicama epidemije, ali i to je bilo podnošljivije od oblačenja skafandera i pridržavanja strogih procedura kad netko oboli. Nekolicina otočana je jako loše prošla s koronom, ali smo, nasreću, imali samo jedan smrtni slučaj. Ipak je ljude to osvijestilo i pokazalo im da je bolje zaštititi se cijepljenjem. Danas? U našoj je ordinaciji u Salima 650 ljudi, ali ni jedan od njih nema koronu, nitko nije pozitivan! Svakog tko je imalo „sumnjiv”, šaljemo na „antigenski test” i u izolaciju. U ponedjeljak su bili tu ljudi iz Zavoda za javno zdravstvo iz Zadra, još drugom dozom cijepimo ljude na otoku. Ako se epidemiolozi, zdravstveni radnici i mještani međusobno neće slušati, onda neće ni surađivati. Pokazali smo da mi to možemo, kaže dr. Gačić Milosavljević i dodaje još nešto:
– Iznenađujuće je puno turista i nautičara na Dugom otoku, a ogromna većina njih je cijepljena, pa slobodno možemo reći: turisti nam nisu donijeli koronu! Ali, ni mi je nismo dali njima, jer svi oni pri povratku u svoje zemlje, moraju imati test, a u ordinaciji dosada, kada je o turistima riječ, nismo zabilježili ni jedan pozitivan slučaj, zaključuje dr. Vesna Gačić Milosavljević.

– Nikad nije bilo kao ove godine, traži se stolica više, na trajekt ni igla ne može stati, apartmani, hoteli i kampovi su krcati, porat je pun nautičara, a mjesne se trgovine moraju puniti preko noći. U ovoj je silnoj gužvi važno što je većina i naših gostiju i domaćih ljudi cijepljena, misli jedan od saljskih ugostitelja.

U cijeloj priči oko visokog postotka procijepljenosti, u Salima se hvale da se cijepljenju odazivaju čak i sezonski radnici koji su preko ljeta na otoku, ali i mlađi ljudi koji ovdje žive.

– Ma, kucni u drvo, sve je dobro, pa cijepili su se i ovi iz „Tovareće mužike”! Samo da ovako ostane, zaključuje jedan od starijih mještana zadovoljan što su Sali – konačno postale dobra vijest!

 

ANTE MIHIĆ: Za dobro ljudi, Bog djeluje i kroz znanost!
– Ima burnih glasova protiv cijepljenja, ali Saljani su osluškivali što kaže znanost i to uvažavali, pa se velika većina ljudi cijepila! Eto, to se dogodilo na mom otoku. Rekao bih ovo: za dobro ljudi, Bog djeluje i kroz znanost, kaže Ante Mihić, teolog, knjižničar i dobri duh Sali.

 

Preneseno sa zadarski.slobodnadalmacija.hr, objavljeno 10. kolovoza 2021. – 20:00

lokalnahrvatska.hr