Općina Sali > Povijest općine Sali > Povijest općine Sali

Povijest općine Sali

Kategorija Povijest općine Sali,
Objavljeno 22. prosinca 2016.

Sali je glavno općinsko kulturno i administrativno središte Dugog otoka. Smješteno na sjevero-istočnoj obali otoka, bogate tisućugodišnje ribarske tradicije, prema pisanim dokumentima iz razdoblja 990. godine. Davno nazvano odskočnom daskom za Kornate, mjesto okruženo prirodnim perivojima, tisućljetnim maslinicima. Obiluje kulturnim i sakralnom baštinom iz ranih stoljeća kršćanstva.Svojim turističkim objektima, blizinom Kornata i Parka prirode Telašćica, vrsno je mjesto pravog mediteranskog ugođaja u kojem je ljetno ljenčarenje podignuto na razinu kulta. Pored raskošne župne crkve Sv. Marije, te Sv. Roka i Sv. Nikole, postoje tlocrtni ostaci kršćanskih crkava u Stivanjem polju, Citoriju i Cuhu.Mjesto ima razvijen izletnički, nautički i sportski turizam. Na usluzi gostima stoji opća i zubna ambulanta, pošta, bankomat, ispostava Lučke kapetanije, suvremena knjižnica s knjigama na nekoliko jezika s mogućnosti pristupa internetu. Turistička atrakcija Sali je glasovita i u svijetu priznata Tovareća mužika.Nezaboravne su Trke tovara u sklopu Saljskog kulturnog ljeta i Saljskih užanca, autohtone ljetne pučke manifestacije.

lokalnahrvatska.hr